Søkeresultater for

Ledig stilling

Vi søker studentmedarbeider i Det Norske Videnskaps-Akademi 

Praktisk informasjon

Send søknadsbrev og CV til e-post: post@dnva.no
Merk søknaden «Studentmedarbeider»
Frist: 21. mai.
Kontaktperson: Gro Havelin. Telefon: 22841500.

Birkelandforelesningen

Årets Birkelandforelsning holdes 23. september. 

Praktisk informasjon

Forelesningen er åpen for alle, og vil bli filmet. 

Kontaktperson: Gro Havelin E-post gro.havelin@dnva.no

Matematikklærer Sigrid Melander Vie ved Rud videregående skole, Bærum, får Holmboeprisen for inspirerende og motiverende undervisning. Holmboeprisen deles årlig ut for utmerket god undervisning i matematikk på grunnskolen eller i videregående skole.

Oppfølgingsmøte

Nordmenn har størst boligareal per innbygger i Europa, men det viser seg at vi har liten bevissthet rundt sammenhengene mellom boligpolitikk, klimapolitikk og biomangfold. Det kan faktisk være mye å hente hvis vi får til mer ressurseffektive boliger. 

Praktisk informasjon

Møtet er åpent for påmelding for alle.

Møtet vil bli filmet og publisert på Det Norske Videnskaps-Akademis YouTube-kanal

Abeluka 2025

Årets foredrag holdes av Abelprisvinner Masaki Kashiwara og matematikerne Andrea D'agnolo, Catharina Stroppel og David Nadler. 

Praktisk informasjon

Opptak fra forelesningene blir lagt ut på Abelprisens YouTube-kanal:

Masaki Kashiwara 

Andrea D'agnolo

Catharina Stroppel

David Nadler

Akademiets høstekskursjon

Akademiets høstekskursjon for medlemmer blir 30. august. 

Symposium for Akademiets kulturgruppe

Gruppen for kulturfag og estetiske fag arrangerer symposium

Abelprisen 2025

Masaki Kashiwara fra Japan er årets mottaker av Abelprisen. – I over 50 år har Kashiwara omformet og beriket feltene algebraisk analyse og representasjonsteori, sa preses i Det Norske Videnskaps-Akademi, Annelin Eriksen under kunngjøringen fra Kavlisalen i dag.

INNVALG 2025

Akademiet har fått nye medlemmer - New members were elected to The Norwegian Academy of Science and Letters.

Innvalget for 2025 ble formelt godkjent på medlemsmøtet 12. mars. Det ble innvalgt 18 nye norske medlemmer og 5 nye utenlandske medlemmer ble innvalgt i Akademiet.

The election process was concluded on March 12  and 18 new Norwegian members  5 new foreign members were elected into Academy.

AKADEMIMØTE

Foredrag ved Espen Røysamb, professor ved Psykologisk institutt, Eyjólfur Kjalar Emilsson og Thomas Kjeller Johansen professorer ved Institutt for filosofi, idé- og kunsthistorie og klassiske språk, Unversitetet i Oslo.

Praktisk informasjon

Møtet er åpent og blir strømmet. Du vil finne strømmelenken på denne siden samme dag som arrangementet finner sted.

Foredragene blir deretter publisert på Det Norske Videnskaps-Akademis YouTube-kanal.

Fridtjof Nansens belønning for fremragende forskning for 2025

Fridtjof Nansens belønning for fremragende forskning for 2025 tildelels Bernt-Erik Sæther. 

Belønningene for yngre forskere tildeles Manudeep Bhuller og Kevin Sean O'Connell.

Sikkerhet i en verden i forandring

5. juni lanserer Akademiet sin nye møteserie med sikkerhet som tema 

Praktisk informasjon

Møtene holdes i Kavlisalen, og vil bli filmet. Filmene vil bli gjort tilgjengelige på Akademiets YouTube-kanal. 

Kontaktperson: Gro Havelin gro.havelin@dnva.no

Det Norske Videnskaps-Akademis lærerpris for 2025

Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun deler ut Det Norske Videnskaps-Akademis lærerpris for 2025 til lektor Karl Petter Fon ved Stokke ungdomsskole 5. mai på Akademiets årsmøte.

Uttalelse fra Akademiet

Akademiet uttrykker uro for den forskningspolitiske utviklingen internasjonalt i en uttalelse i dag.

Pressemelding

Vi gratulerer Sigrun Aasland (Ap) som ny minister for forskning og høyere utdanning. Nå inviterer preses Annelin Eriksen og generalsekretær Marit Westergaard statsråd Aasland til Akademiets hus. De har klare forventninger til den nye Støre-regjeringen.

Abelprisen 2025

Imens holder Abelkomiteen kortene tett til brystet, men forteller gjerne om arbeidet de gjør.  

Symposium om borgerbegrepet

Som sitt bidrag til det offisielle programmet for grunnlovsjubileet, inviterer Det Norske Videnskaps-Akademi til et symposium om borgerbegrepet. På symposiet vil borgerrollen og borgerretten belyses historisk og komparativt. Symposiet åpnes av stortingspresident Olemic Thommessen og holdes i Akademiets hus 13. og 14. februar 2014.

Jeg vil gjerne ønske alle Akademiets medlemmer og ansatte en riktig god jul og takke for oppslutning og samarbeid gjennom året som ligger bak oss. Vi har hatt uvanlig mange arrangementer i huset, noen av de største i samarbeid med andre. Vi har også utfoldet en større aktivitet internasjonalt enn noen gang før, både gjennom vårt aktive medlemskap i internasjonale organisasjoner og diverse arrangementer verden rundt i tilknytning til Abel- og Kavliprisen. Stor honnør til administrasjonen for innsatsen!

Fred Kavli ble begravet fra Sira kirke i barndomsbygda Eresfjord i Romsdal 19. desember. Han døde i sitt hjem i Santa Barbara i California 21. november, 86 år gammel. Det var sogneprest Ragnhild Lakang Nordmark Due som forrettet under begravelsen. Det var taler ved Rolf J. Hurlen, ordfører i Nesset kommune, og ved Kirsti Strøm Bull, preses i Det Norske Videnskaps-Akademi der Fred Kavli var æresmedlem. Sira kirke er en åttekantet trekirke fra 1869 med 300 sitteplasser.  Det var kranser fra Kongen, Regjerningen, Det Norske Videnskaps-Akademi, Kavliinstituttet i Trondheim og fra familie og venner.

Dokumentarprogrammet «Gavmild milliardær» om oppfinneren, forretningsmannen og filantropen Fred Kavli sendes på nytt på NRK2 onsdag 18. desember kl. 21.30. TV-dokumentaren som er laget av Stig Andersen, følger Fred Kavli fra hjembygda Eresfjord i Romsdal til NTNU i Trondheim der han tok sin sivilingeniørutdanning og i 2008 ble utnevnt til æresdoktor. I 1956 emigrerte han til USA der han ble multimilliardær på sensorer til bil-, fly- og romfartsindustien. I 2005 tok Fred Kavli initiativet til å opprette Kavliprisen i astrofysikk, nanovitenskap og nevrovitenskap som første gang ble utdelt i 2008.

Det sjette Norges Bank-seminaret ble holdt på Det Norske Videnskaps-Akademi 12. november. Visesentralbanksjef Jan F. Qvigstad (bildet) holdt foredraget «Om institusjoner - Grunnlaget for tillit og troverdighet». Andre innledere var administrerende direktør Tom Remlov, Den Norske Opera & Ballett og høyesterettsdommer Aage Thor Falkanger, Norges Høyesterett.

Det Norske Videnskaps-Akademi og Etisk råd for forsvarssektoren arrangerte 9. desember et møte om «Forsvarets grenser - Rollefordeling mellom politi og forsvar ved intern beredskap» med terrorangrepene i Oslo sentrum og på Utøya 22. juli som bakteppe. Kontreadmiral Louise Dedichen fra Forsvarets høgskole og forsker Ragnar Auglend fra Universitetet i Bergen holdt innledningsforedragene.

Hundesleden til polarforsker og oppdagelsesreisende Carsten Borchgrevink (1864 - 1934) som ble brukt på historiens første overvintringsekspedisjon til Antarktis i 1898-99, har fått et nytt hjem ved Universitetet i Tromsø. Det var Per Aagaard, leder for «Stiftelsen Tømte Gård» som overrakte sleden til Arnoldus Schytte Blix ved Avdeling for Arktisk Biologi ved UiT 5. desember. Etter restaurering vil sleden bli stilt ut sammen med blant annet den originale kajakken som Fridtjof Nansen benyttet på en av sine ekspedisjoner.

I forbindelse med Fred Kavlis bortgang er det lagt ut en kondolanseprotokoll på Det Norske Videnskaps-Akademi, Drammensveien 78. Alle som ønsker det, kan skrive en siste hilsen. Protokollen ligger ute fra 25. november og fram til midten av desember på hverdager fra klokken 10 til 15.
Fred Kavli begraves fra Eresfjord kirke i Nesset kommune i Romsdal torsdag 19. desember kl. 12.00.  

Felles nordisk seminar

- Det Norske Videnskaps-Akademi vil gjennom dette seminaret fokusere på menneskeretter og forskning, særlig verdien og nødvendigheten av fri grunnforskning, sier Jakob Lothe som leder Akademiets menneskerettskomité. Hovedtaler på seminaret er Carol Corillon, direktør for International Human Rights Network of Academies and Scholarly Societies som Det Norske Videnskaps-Akademi er tilsluttet.

Fred Kavli, æresmedlem i Det Norske Videnskaps-Akademi og initiativtaker til Kavliprisen som bærer hans navn, døde fredfullt i sitt hjem i Santa Barbara i California torsdag 21. november, 86 år gammel. Han var en ruvende skikkelse som har satt tydelige spor etter seg. Han ønsket å gjøre en forskjell gjennom sine generøse bidrag til grunnforskning.

Det Norske Videnskaps-Akademi og Statoil undertegnet 19. november en ny 5-årsavtale som tilfører grunnforskningsprogrammet VISTA 20 millioner kroner årlig fra 2014. Avtalen ble signert av Bård Krokan, Vice President i Statoil, og Akademiets generalsekretær Øivind Andersen. Pengene skal gå til å støtte unge forskere som jobber innen petroleumsrelatert grunnforskning, samt finansiere et professorat. Innenfor rammen av denne nye avtalen vil det være midler til omkring 20 prosjekter til enhver tid.

FOREDRAG VED CICERO-DIREKTØR CECILIE MAURITZEN

27. september 2013 la FNs klimapanel fram første delrapport (den om det fysiske klimaet) av panelets femte hovedrapport. - Det «nye» med den nye rapporten er at det ikke er mye nytt, rapporten bekrefter i all hovedsak det som har vært sagt i tidligere rapporter, nemlig at kloden er under oppvarming og at det meste av oppvarmingen de siste femti årene skyldes menneskelige utslipp, sier Cecilie Mauritzen. Solens påvirkning på klima i denne perioden har kun bidratt til dekadisk variabilitet, poengterer hun. Foredraget holdes på Vitenskapsakademiet torsdag 14. november kl. 18.00 og er åpent for alle interesserte.